12 niezbędnych punktów danych SEO dla każdej witryny

Czujesz, że toniesz w powodzi danych? Oto 12 punktów danych SEO, których nie chcesz przeoczyć, ponieważ są one niezbędne dla Twojej strategii. Punktem wyjścia jest optymalizacja strony internetowej zgodnie z najlepszymi praktykami.

 

Gdy witryna zostanie opublikowana, następuje kolejny proces monitorowania wydajności i doskonalenia w oparciu o dane. Kluczem do sukcesu jest wybór najlepszych punktów danych SEO. Oto zbiór 12 punktów danych do rozważenia, które pomogą ulepszyć wszystkie obszary SEO.

 

1. Podstawowe wskaźniki internetowe

Core Web Vitals (CWV) to zestaw metryk reprezentujących sposób wczytywania strony dla użytkowników witryny. Wskaźniki CWV są również (pomniejszym) czynnikiem rankingowym. Znaczenie CWV wykracza poza bycie czynnikiem rankingowym. Pomaga zoptymalizować witrynę pod kątem szybkości, o której wiadomo, że wpływa na takie czynniki, jak konwersje i zarobki .

 

2. Szybkość serwera

Szybkość serwera witryny ma wpływ na szybkość obsługi stron i liczbę z nich jednocześnie. Jest to jedna z niewielu zmiennych związanych z konwersją i sprzedażą, którą można łatwo kontrolować. Współdzielone hosty mogą mieć setki, a nawet tysiące witryn, z których wszystkie konkurują o te same ograniczone zasoby. Chociaż udostępnianie jest w porządku na początek, bądź gotowy do skalowania do szybszego hosta, gdy tylko witryna nabierze rozpędu i zacznie odnosić sukcesy.

 

W niektórych przypadkach 500 komunikatów o błędach oznacza, że ​​serwerowi kończą się zasoby i czas na aktualizację. Zarządzany hosting WordPress może ograniczać możliwości instalacji wtyczek. Ale kompromis polega na tym, że ponieważ pochłanianie zasobów lub niepotrzebne wtyczki nie stanowią problemu, wszyscy mają dostęp do większej mocy serwera. Istnieje wiele odmian hostingu – od współdzielonej i współdzielonej Premium po VPS, chmurę i dedykowane.

 

Prawie zawsze jest ktoś, kto może powiedzieć coś miłego o dowolnym hoście internetowym i ktoś inny, kto powie coś negatywnego. Czasami może to sprowadzać się do dopasowania tego, co jesteś gotów zapłacić, do poziomu kontroli serwera, z którym jesteś w stanie sobie poradzić. Jeśli nie wiesz nic o zarządzaniu serwerem, najlepszym rozwiązaniem jest prosty panel sterowania.

ulepszyć wszystkie obszary SEO

3. Częstotliwość publikacji

Ludzie chcą dużo wysokiej jakości treści , i to przez cały czas. Im więcej treści jest publikowanych w codziennym harmonogramie, tym lepiej. Kuszące jest opublikowanie dużej grupy treści, a potem stwierdzenie, że strona jest gotowa. W przypadku wielu rodzajów witryn, zwłaszcza takich, które publikują artykuły, witryna nigdy się nie kończy. Nie ma „ustaw i zapomnij” pod względem treści.

 

Oznacza to, że droga do sukcesu jest tworzona przez ciągłe tworzenie większej ilości treści, zawsze więcej i tak często, jak to możliwe. Nie chodzi też o generowanie treści dziesięć razy lepszych niż konkurencja. Chodzi po prostu o regularne generowanie wysokiej jakości treści i robienie wszystkiego, co w Twojej mocy, aby zapewnić czytelnikom to, czego według Ciebie chcą. Droga do sukcesu prawie zawsze prowadzi przez publikowanie jak największej ilości treści wysokiej jakości.

 

4. Liczba zindeksowanych stron

Jeśli Google nie indeksuje Twoich stron , może to oznaczać, że coś jest nie tak z Twoją treścią i/lub całą witryną. Raport dotyczący indeksu w Search Console zawiera dane o zindeksowanych stronach, w tym o wykrytych, ale nie zindeksowanych stronach. Jeśli zauważysz, że Twoje treści nie są regularnie indeksowane, jest to okazja do poprawy. To nie jest kwestia pecha i niekoniecznie jest to problem techniczny, który można łatwo naprawić.

Przykłady problemów z treścią:

  • Treść jest podobna do już opublikowanej.
  • Treść jest cienka (Screaming Frog dostarcza dane o liczbie słów).
  • Treść jest źle napisana.
  • Treść nie jest wystarczająco skoncentrowana na temacie.
  • Ogólnie jakość witryny jest słaba. Problemy z treścią mogą być trudne do zidentyfikowania, ponieważ trudno jest obiektywnie zobaczyć własne treści.

5. Wyświetlenia w Search Console

Search Console pokazuje, jak często Twoja witryna pojawiała się w wynikach wyszukiwania dla różnych fraz kluczowych. W Google Search Console ten punkt danych nazywa się wyświetleniami . Kuszące jest otwarcie Search Console, aby sprawdzić, które słowa kluczowe są najskuteczniejsze, i wygrzewać się w cieple i słońcu dobrze wykonanej pracy. Ale to strata czasu.

 

Frazy kluczowe o niższej pozycji w rankingu to miejsce, w którym najlepiej spędzać czas. Zawsze koncentruj się na niższych słowach kluczowych, ponieważ tam można znaleźć obszary wymagające poprawy. Niektóre z tych możliwości to szybkie wygrane, co oznacza, że ​​poprawa rankingu dla tych fraz jest stosunkowo łatwa. W przypadku innych, bardziej konkurencyjnych fraz, może się okazać, że nie ma nic złego w treści poza tym, że potrzebuje więcej linków.

 

6. Nadmierne przewijanie

Nadmierne przewijanie to punkt danych doświadczenia użytkownika dostarczony przez Microsoft Clarity. Clarity to bezpłatny program do analizy doświadczeń użytkowników, który ma niewielki wpływ i jest zgodny z RODO. Jest wyposażony w uczenie maszynowe, które może ostrzegać wydawców o problemach, i zapewnia różnorodne dane pokazujące zachowanie użytkownika w witrynie. Treść jest Twoim najważniejszym czynnikiem w rankingu .

 

Nadmierna metryka przewijania jest flagą sygnalizującą, że potrzebne są ulepszenia treści. Wszystko, co poprawia treść, jest pomocne dla SEO.

7. Czytanie Zachowanie

Czytanie Zachowanie to kolejny punkt danych Microsoft Clarity. Ta metryka pokazuje, ilu czytelników jest zaangażowanych, a ilu opuszcza stronę internetową w nagłówku. Strony o wyjątkowo wysokim współczynniku porzucania wymagają poprawy. Punkt danych Zachowanie podczas czytania pokazuje, które strony wymagają poprawy. To cenna informacja. Sposób, w jaki Microsoft Clarity wskazuje treści, które wymagają poprawy, jest jak zatrudnianie młodszego SEO do pracy w pełnym wymiarze czasu przy tworzeniu audytów witryn przy bezpłatnym budżecie.

 

8. Przewiń dane

Miernik Scroll Data Microsoft Clarity jest bardzo ważny, ponieważ pokazuje, jak daleko w dół przewijają się użytkownicy strony internetowej. Ustalenie, w którym miejscu strony internetowej użytkownicy opuszczają stronę, może pomóc w rozwiązaniu problemu technicznego lub problemu z samą treścią.

 

9. Brakujące lub zduplikowane metadane

Łatwo jest rzucić piłkę i uruchomić witrynę z niezoptymalizowanym metaopisem lub tagami tytułu. Zduplikowane lub brakujące tagi tytułu i opisy meta są szczególnie złe i zaskakująco powszechne na stronach internetowych. Screaming Frog zapewnia punkt danych Brakujący/Duplikat metaopisu i znacznik tytułu . Istnieje darmowa wersja Screaming Frog, która indeksuje około 500 stron. Tak więc, jeśli dopiero zaczynasz, spróbuj Screaming Frog.

10. Rozmiar obrazu

To jest punkt danych związany z prędkością. Mobilna przepustowość transmisji danych może być ledwo dostępna. Nawet jeśli witryna jest obsługiwana na szybkim hoście internetowym, duże obrazy będą gromadzić się jak samochody na jednopasmowej rampie zjazdowej z autostrady, gdy dotrą do przeglądarki mobilnej odwiedzającego witrynę. Rozmiar obrazu to jedna z najłatwiejszych rzeczy do kontrolowania, ale jedna ze zmiennych, które wiele witryn ignoruje podczas optymalizacji.

 

Według danych archiwum HTTP w okresie jednego roku między 2021 a 2022 mediana obrazów na stronę wynosi 751 KB dla 1 miliona najpopularniejszych witryn. Ilość obrazów na stronę w tym samym okresie czasu dla witryn WordPress to aż 1 116,0 KB – to ponad megabajt obrazów na stronę! Jak duży powinien być rozmiar obrazu? Tak małe, jak to tylko możliwe.

 

Pamiętaj tylko o tych wskazówkach:

  • Obrazy fotograficzne – zapisz jako JPEG.
  • Obrazy ilustracyjne – zapisz jako PNG.
  • Unikaj nakładania tekstu na obrazy fotograficzne.
  • Unikaj zdjęć z dużą ilością szczegółów, takich jak drzewa z tysiącami liści.
  • Unikaj ilustracji zawierających gradienty.

Prostym sposobem zmniejszania obrazów jest udostępnianie obrazów w nowym formacie WebP . Screaming Frog dostarcza dane dotyczące rozmiaru obrazu dla każdego obrazu w Twojej witrynie. Narzędzie można skonfigurować tak, aby oznaczało dowolny rozmiar docelowy, który uważasz za rozsądny.

 

11. Linki zwrotne

Chociaż linki zwrotne są w dużej mierze jednym z najważniejszych czynników rankingowych, w dzisiejszych algorytmach wyszukiwania niekoniecznie jest to decydujący czynnik rankingowy. Algorytmy wyszukiwania coraz częściej wykorzystują linki jako część algorytmu rankingu, aby utworzyć zestaw stron kandydujących do umieszczenia w wynikach wyszukiwania.

 

Można jednak zastosować inną warstwę trafności, która zmienia ranking wyników wyszukiwania pod kątem trafności, intencji użytkownika, geolokalizacji i oczekiwań użytkownika, by wymienić tylko kilka powodów. Zastosowanie współczynnika modyfikacji lub silnika modyfikacji nie jest niczym nowym – istnieje od co najmniej 10 lat. Tak więc, chociaż linki są bardzo ważnym czynnikiem rankingowym , linki niekoniecznie są czynnikiem decydującym. Nie ma to na celu zminimalizowania znaczenia linków, ale po prostu wyjaśnienie, na czym to polega. Dane o linkach zwrotnych są dostępne w Google Search Console.

12. Zarobki

Zarobki mogą początkowo nie wydawać się punktem danych SEO, ale tak jest. Podczas gdy zarobki stanowią cały punkt SEO, zarobki są punktem danych, który może współpracować z innymi wskaźnikami, takimi jak ruch i rankingi słów kluczowych, aby opowiedzieć całą historię tego, co się dzieje. Dzięki temu wydawca może podejmować trafniejsze decyzje.

 

Zarobki wskazują na rentowność tematu

Zarobki są wskaźnikiem tego, czy Twój temat jest dochodowy. Niektóre tematy mają ogromny ruch. Jednak niektóre z tych samych tematów mogą mieć niewielkie marże zysku, co może mieć negatywny wpływ na stawki prowizji partnerskich i przychody z reklam. Czasami frazy kluczowe z mniejszym ruchem są bardziej opłacalne.

 

Współrzędne zarobków z metrykami SEO

Zarobki mogą sygnalizować, czy coś się zmieniło w ruchu lub rankingach i przyczynić się do zrozumienia tych zmian.  Na przykład często zdarza się, że ruch spada, a zarobki pozostają stabilne lub poprawiają się. Może to oznaczać, że do witryny trafia mniej trafny ruch, pozostawiając najbardziej odpowiedni (i dochodowy) ruch. Czy powinieneś panikować? Może nie.

 

Możliwe, że strona nie była w rzeczywistości trafna dla zapytania, co oznacza, że ​​przydatne może być utworzenie nowej strony internetowej w celu kierowania na utracone słowa kluczowe. Może się to zdarzyć w przypadku stron, które wyświetlają się dla wielu różnych, ale powiązanych słów kluczowych, na przykład jeśli strona wyświetla się w rankingu dla instalacji wodociągowych, instalacji łazienkowych i wyposażenia kuchni i traci cały ruch ze słów kluczowych z wyjątkiem hydrauliki.

 

Zarobki i popyt konsumentów

Zarobki mogą pomóc zasygnalizować, czy zmienił się popyt konsumentów. Rankingi słów kluczowych mogą pozostać takie same, podczas gdy ruch stale spada, co znajdzie odzwierciedlenie w zarobkach. To, co dzieje się w tym scenariuszu, to zmiana popytu konsumenckiego. Dzieje się tak zazwyczaj przy wprowadzaniu nowych modeli produktów, a czasem przy wprowadzaniu przełomowego nowego produktu lub usługi.

 

Punkty danych SEO

Punktów danych SEO jest wiele, ale te 12, o których tutaj mowa, są moim zdaniem najważniejsze. Istnieje wiele innych punktów danych, które mogą okazać się bardziej przydatne w Twojej sytuacji. Ważne jest, aby zastanowić się, co może sygnalizować obszary poprawy, zidentyfikować przyczyny, a następnie wprowadzić ulepszenia.